Kombi Suyu Isıtıyor Petekleri Isıtmıyor

Alotesisat (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Kombi petekleri ısıtmıyorsa tek bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bu durum birkaç farklı problemden kaynaklanıyor olabilir. Bu problemlerden bazıları kombiden kaynaklanırken, bazıları tesisat sistemi ile ilgilidir.

Kombi suyu ısıtıyor petekleri ısıtmıyor

Kombi Çalışıyor Petekler Isınmıyor

Doğalgaz tesisat projesi çizilirken, tesisat sisteminde kullanılan borunun metresi, petek adedi gibi faktörlere bağlı olarak uygun kombi seçilir. Tesisat sisteminin ihtiyacından daha küçük kombi seçilirse; kombi çalışıyor petekler ısınmıyor sorununa neden olabilir. Çünkü kombinin pompası yetersiz gelebilir.

Kombi petekleri ısıtmıyorsa kombi basıncının 1 barın altına düşmesinden kaynaklanıyor olabilir. Kombi basıncı 1 barın altında düşerse, kombi arıza kodu verir ve kombinin ekranına bakmadan fark edemezsiniz, kombi çalışıyor petekler ısınmıyor sanırsınız. Bu durumda kombi altında bulunan su takviye vanasını açıp kombi basıncını yükselterek kombiyi tekrar çalıştırabilirsiniz.

Kombi Filtresi Nasıl Temizlenir?

Üçüncü bir sorun ise; kombi pompası arızalı olabilir. Kombi çalışır ancak pompa arızalı olduğu için kombi içindeki suyu pompalayamaz. Bu durumda yetkili servisi aramanız gerekir.

Kombi Petekleri Isıtmıyor

Kombi suyu ısıtıyor petekleri ısıtmıyorsa tesisat sisteminde tıkanıklık olabilir. Hemen kombi çıkışında meydana gelen bir tıkanıklıkta bütün petekler ısınmaz. Ancak sıcak su hattında tıkanıklık olmadığı için su ısınır. Bunu net olarak anlamak için profesyonel bir tesisat firması ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu işte uzman olan firmalar, termal kamera yardımı ile tesisat tıkanıklığını rahatlıkla tespit edebilirler. Petek temizliği yapılarak tesisat sisteminiz ilk günkü gibi tertemiz olabilir.

kombi basıncı nasıl ayarlanır

Petek temizliği profesyonellik isteyen hassas bir iştir. Ayrıca petek temizleme makinesi kullanılması şarttır. Petek temizleme makinesinin uyguladığı basınç sayesinde sadece tesisat boruları değil aynı zamanda peteklerin içindeki tortularda tamamen temizlenmiş olur.

Petek temizliğinden sonra kullanılan petek temizleme kimyasalı ile tesisat sisteminiz tortu, kireç ve balçıktan korunmuş olur. Yapılan petek temizliği sayesinde kombi pompası da daha rahat çalışarak enerji tüketimini azaltmış olur.

Petek temizliği 2 yılda bir yapılması gereken bir bakım çalışmasıdır. Petek temizliği yapıldığında, kombi filtresi de temizlenmiş olur. Kombi filtresinin tıkanması, tesisat sistemindeki suyun devir daimini yavaşlatır. Bu olumsuz durum, peteklerin geç ısınmasına sebep olur. Kombi filtresinin temizlenmesi sayesinde, bu sorun da ortadan kalkmış olur.

İçeriği faydalı buldunuz mu?
9.9 / 10
Birçok kişi bu içeriği faydalı buldu

Soru veya görüş bildirin

Soru ve görüşler

Ara