Tuvalet Nasıl Temizlenir?

erkan (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Banyo ve tuvalet temizliği hem görsel açıdan, hem sağlık açısından, hem de hijyen açısından oldukça önemlidir. Çok keyifle yapılmayan bu işlem için en pratik ve kolay yöntemler de temizliğin kendisi kadar öne arz eder.

Peki, Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

 1. Öncelikle, her temizlikte olduğu gibi kaba kirleri atabilmek amacıyla su ile muamele edilmelidir. Klozette de sifonu çekerek bu işlem kolayca sağlanabilir.
 2. Ardından klozetin kapağını ve oturağını kaldırarak, dezenfekte edilmede kullanılacak kimyasal hem sifonun çekildiği üst bölgeye, hem klozetin içine hem de klozetinin oturağının içe bakan tarafına ve üst bölgesine dökülmelidir.
 3. Dezenfektan döküldükten sonra bir fırça yardımıyla kimyasalın her yere eşit şekilde dağılması sağlanmalıdır.
 4. Bu işlemden sonra mikroplardan kurtulabilmek için yarım saat boyunca beklenilmelidir
 5. Bunun akabinde, sprey ve kağıt havlu ya da bu iş için kullanıldığınız temizlik beziniz ile klozetin kapağının dış yüzeyine, iç yüzerine ve klozetinizin her tuvaletten sonra temiz bir su akışı sağlayabilmesi için su haznesi temizlenmelidir.
 6. Ardından sifonu çekip hem tuvaleti hem de fırça temizlenmelidir.
 7. Eğer klozette kireç kalıntıları varsa, süngertaşı yardımı ile mevcut bölgeler ovalanmalıdır.

Alternatif Yöntem Olarak;

Kola

Kola tuvalet temizliğinde oldukça etkilidir. Hatta düzenli olarak kola ile yapan temizlikle birlikte lekelerin önüne geçebilir, hatta kireç oluşumunu engelleyebilirsiniz. Klozete 1 kutu kolayı boca edip, mümkünse 1 gece bekledikten sonra bol su ile klozeti temizlerseniz, görülecektir ki kirlerden geriye eser kalmamıştır. Bunun sebebi de kolanın kendi içeriği ile ilgilidir. Kolada güçlü asit ve karbonat bulunduğundan, hem lekelerden hem de kokulardan kurtulmak çok kolay olacaktır.

Sirke

Sirke evin pek çok noktası için temizlikte büyük bir yardımcı olmasıyla dikkat çeker. Tuvalet temizliğinde de sirke çok önemli bir ajandır. Tuvalette koku oluşumunun önüne geçmek ve lekelerle mücadele etmek için çok etkili olan sirke sayesinde temizlikte başarınızı taçlandırabilirsiniz. Bu işlem için sirkeyi tuvaletin yüzeyine ve içine döktükten sonra tuvalet fırçası ile her yere eşit yayılmasını sağlayın.  Ardından lekeleri hayatınızdan çıların.

İçeriği faydalı buldunuz mu?
9.8 / 10
Birçok kişi bu içeriği faydalı buldu

Soru ve görüşler (4)

Tuvalet Nasıl Temizlenir? hakkında yorumlar
 • 7 sene önce

  Tuvalet nasıl temizlenir acaba, ben çamaşır suyu kullanıyorum. Arkadaşlarım tuvalet taşını yıpratıyor dediler. Bana başka bir marka söyleyebilir misiniz. Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla -
  1. 7 sene önce

   Tuvalet nasıl temizlenir biliyor musunuz hatice hanım, ben domestos kullanıyorum. Gece yatmadan önce döküyorum sararmış yerlere. Ertesi sabah yıkıyorum bembeyaz oluyor

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  merhabalar, yazınızı okudumda, klozet nasıl temizlenir acaba. Bu anlattıklarınızı klozet içinde kullanabilir miyim?

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  ya biz arkadaşla bekar evinde yaşıyoruzda, Sararmış tuvalet kirleri nasıl temizlenir. Çamışır suyu doküyorum sonra yıkıyorum hiç birşey olmuyor

  Yanıtla -
 • Soru veya görüş bildirin

  Soru ve görüşler

  Ara