Kostik Nedir? Kostik Nasıl Kullanılır?

Alotesisat (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Kostik Nedir?

Kostik Nasıl Kullanılır?

Kostik nedir? Evlerimizde sık kullanılan bir malzeme olarak dikkat çeken kostik, ilk duyulduğu sırada elbette ki merak edilebilir ve kostik nedir soruları bu bağlamda sorulabilir. Lavabo açmak için kullanılan bu malzemeler için bazı tanımlar ortaya konabilir.

Kostik Nedir?

Asit bazlı bir bileşen olarak görülen kostik pek çok farklı ihtiyaçta da kendini göstermektedir. Özellikle de lavaboları açmak için değerlendirilen bu materyaller kullanışlı oldukları kadar tehlikelidir.

Kostik ile Lavabo Açılması;

Çokça adı geçen, oldukça da kullanışlı olduğu söylenen kostik soda ile bir takım işlemler de ortaya konur. Özellikle de kostik ile lavabo açma konusu önümüze gelmektedir.
– Belli bir miktar su ile kostik karıştırılır
– Karışım ortamda bir tür buhar yaratmaktadır
– Çıkan duman solunmaz
– Tıkanmış olan alafranga tuvalet, alaturka tuvalet, mutfak ya da banyoya bu akışkanlar dökülür
– 5 dk beklenir ve ardından da bol su ile lavabo yıkanır

Kostik Nasıl Kullanılır?

Sıkça sorulan kostik nedir sorusu burada yanıt bulurken, kostik nerelerde kullanılır konusu da son derece canlıdır. Bu nedenle de kostik asit ile ilgili önemli bilgiler bilinmelidir.

Hem ekonomik, hem pratik bir yol olan bu uygulamadan dileyen herkes fayda sağlayabilir. Özellikle de banyo, mutfak gibi muhtelif noktaların tıkanıklıklarının açılması şarttır. Bunun için de kostik nasıl kullanılır konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Kaynamış su ile bir araya geldiğinde tehlikeli bir maddeye dönüşen kostik, gider açma konusunda başarılı olsa da sağlığa zararlı etkiler gösterebilir.

Bunun için de lavabo açıcı kostik kullanılırken kişisel koruyucular kullanılmalıdır. Koruyucu eldiven giyilmesi ve maske takılması sağlığınız açısından son derece önemlidir. Böylelikle de kişinin zarar görmesi engellenmiş olacaktır. Banyo gideri, mutfak gideri gibi yerler de basitçe açılır.

İçeriği faydalı buldunuz mu?
9.7 / 10
Birçok kişi bu içeriği faydalı buldu

Soru ve görüşler (13)

Kostik Nedir? Kostik Nasıl Kullanılır? hakkında yorumlar
 • 7 sene önce

  merhabalar, yazınızı okudum aydınlattığınız için teşekkür ederim de. Sıvı kostik ve toz kostik diye çeşitleri var mı? Eğer varsa hangisi daha iyidir acaba? Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla -
 • 7 sene önce

  mutfak lavabosunda kostik uyguladım acaba lavabo borusuna zarar vermiş midir? lavabo açmak için denedim ama lavabo da açılmadı??? başka hangi yöntemi deneyebilirim lavabo tıkanıklığını açmak için

  Yanıtla -
  1. Lavabonuzun açılmamasının iki nedeni olabilir:
   1-Tıkanıklığa sebep olan cisim katı bir cisim olabilir
   2-Tıkanıklık borunun daha derinlerinde olabilir.
   Bu iki neden ötürü kostik işe yaramaz.
   Tek seferlik kullanımda mutfak borusuna zarar vermez. Ancak uzun süre kullanılırsa kostik zararları kaçınılmaz olacaktır.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Kostiğin zararları hakkında biraz bilgilendirebilir misiniz. Kostik kullanımı konusunda tereddütlerim varda. kostik temizlikte nasıl kullanılır? kostiği temizlikte kullanmak uygun olur mu?

  Yanıtla -
  1. Merhaba Hakan Bey,
   Kostik sanayide kullanılan bir kimyasaldır. Kostik zararları arasında en tehlikelisi cildinize temas etmesidir. Ayrıca kostik su ile temas edince hemen reaksiyona girerek buhar çıkarır. Kostiğin buharı solunursa zehirlenmelere neden olabilir.
   Kostiği kesinlikle temizlikte kullanmayınız. Kostiğin evlere girmesi bile başlı başına yanlıştır. Kostik güçlü bir kimyasaldır ve diğer temizlik kimyasalları ile temas etmesi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Sud kostik ile kostik soda arasında fark var mı? Ayrıca kostik zararları arasında olan buharı, ne kadar süre içinde evden çıkar?

  Yanıtla -
  1. Merhaba Gamze Hanım.
   Sud kostik ile kostik soda aynı şeydir. Sadece halk arasında farklı telaffuz edilmektedir. Ayrıca kostik asit kullandıktan sonra, pencereleri açarsanız yarım saat kadar buharı çıkmış olur.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  kostik deterjanla kullanıldığında sıkıntı olurmu örneğin kostik soda ile kullanılırsa yada kısaca kostik zararları nelerdir açıklarsanız sevinirim

  Yanıtla -
  1. Merhaba Hatice Hanım,
   Kostiğin evlerde kullanımı çok tehlikelidir. Ancak ülkemizde tıkanıkları açmak için kostik kullanılır. Kostik su ile çok çabuk reaksiyona giren bir kimyasaldır. Kimyasal madde olduğu için diğer temizlik kimyasalları ile kullanımı tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kostiğin cilde temas etmesi durumunda, insan derisi ile reaksiyona girerek yakar. Buharı da solunduğu zaman zehirleme riski barındırır. Ayrıca gider hattınıza da zararı bulunmaktadır.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Merhaba kolay gelsin. Kostik nedir bizim tıkalı lavaboları açar mı acaba.

  Yanıtla -
  1. Merhaba Kamil Bey,
   Kostiğin evde kullanımını kesinlikle önermiyoruz. Lavabonuzun tıkanıklığı çıkışa yakın bir noktada ve organik maddeden kaynaklıysa açabilir. Ancak kostik zararları faydalarından daha çoktur. Lavabo açma yöntemlerinden tel ile lavabo açma, karbonat ve sirke ile lavabo açma veya pompa ile lavabo açma yöntemleri, kostiğe göre çok daha zararsızdır ve etkili olabilir.

   Yanıtla -
 • 7 sene önce

  Merhabalar kolay gelsin
  kostik kullanımı konusunda yazdıklarınızdan dolayı korkmaya başladım. 2 gün önce kostik kullandım. kostik zararlarında borulara zarar verir demiştiniz. Acaba kostik kullanımı yuzunden borularım zarar görmüş müdür? Şimdiden sağolun

  Yanıtla -
  1. Merhaba Gamze Hanım
   Tıkalı boru açma kimyasalı olarak kostik kullanımı çok yanlış bir uygulamadır. Her defasında vatandaşlarımızı kostik kullanımı konusunda uyarmaya çalışıyoruz. Kostik kullanımı tehlikelidir. Tek kullanımda gider borularına zarar vermez. Uzun süreli kullanımlarda borulara zarar verir.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin

  Soru ve görüşler

  Ara