Kombi Basıncı Neden Düşer?

Alotesisat (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Kombi basıncı neden düşer? Sorusunun yatını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

kombi basıncı nasıl ayarlanır
Kombi Basıncı Sürekli Düşüyor Mu?

Kombiler, ısınma aracı olarak ya da suyun ısınması ile sıcak su kullanımını sağlamak için günümüzde en çok kullanılan cihazlardandır. İşlevsellik olarak, borulara sıcak su verip özellikle de soğuk havalarda peteklere bu su sirkülasyonu sayesinde ısı vererek ısınma problemini ortadan kaldıran bir sistemdir.

Kombilerde herhangi bir sıcak su depolama sistemi olmadığından, ateşleme sistemiyle tesisatı harekete geçirir. Bunu sağlayan parça ise kombilerde bulunan eşanjördür. Anlık olarak sıcak suya erişimi sağlayan bu parçanın kendini soğutabilmesi ise oldukça önemlidir. Bunun için de gerekli olan şey, kombinin belli bir basınç değeri arasında olmasıdır. Gerekli olan basınç değeri ortalama olarak 1.5 ile 2.0 bar arasında idealken, bu değerlerde kombide sorunların mümkün mertebe az yaşandığı da gözlenmiştir.

Ancak, kombiler de bir elektronik cihaz olduğundan tabi ki bazen hata verebilir. Öne çıkan sorunların başını çeken ise kombideki su basıncının düşmesidir. Dijital ya da analog olarak bulunan su basıncı göstergesinde, suyun basıncının kaç olduğu gözlenebilmektedir. Eğer kombideki su belli bir bar değerinin altına düşerse, kombinin sistemsel olarak hata durumuna geçtiği görülecektir. Oldukça yaygın şekilde görülen bar düşme hata kodu, günümüzde kolaylıkla ortadan kaldırılabilecek bir sorundur.

kombi basıncı neden düşer

Kombi Basıncının Düşme Nedenleri Nelerdir?

Eğer ki kombinizdeki suyun ortalama 2-3 aylık zaman dilimleri içerisinde düştüğü görülüyorsa, bu çok büyük bir sorun teşkil etmeyecektir.

– Tabi ki buradaki bar düşüşleri yarım bar gibi belli belirsiz bir düşüşse bu durum geçerlidir.

– Bu durumu ortaya çıkaran sebeplerin başında kombideki suyun buharlaşması nedeniyle suyun azalması olmaktadır.

– Bu tür durumda, kombilerin altında bulunan bir vana vardır.

– Bu vanadan kombiye su pompalayarak yeniden bar değerinin 1,5 ile 2 arasında bir bar seviyesine taşınması sağlandığı takdirde sorun ortadan kalkacaktır.

Eğer, kombiye su pompalanmasına karşın yine de sık sık suyun bar seviyesinde düşme yaşanıyorsa, burada bir müdahale yapılması gerektiği görülmektedir.

– Çünkü bu durumda kombide bir su kaçağı söz konusudur ve bu durum tesisat sisteminde bir onarım gerektirmektedir.

– Su kaçağına sebep oluşturan unsurlar ise borunun kırılıp patlamasından kaynaklanmaktadır.

– Bu boruların tamir edilmesi ve değiştirilmesi ile bu sorundan kolaylıkla kurtulmak mümkündür.

– Günümüzde akustik dinleme cihazı sayesinde nokta atışı şeklinde borulardaki kırıklar, çatlaklar bulunup su kaçakları tespit edilmekte ve akabinde evde çok büyük hasarlara sebep olmadan bu sorunlar giderilebilmektedir.

İçeriği faydalı buldunuz mu?
9.9 / 10
Birçok kişi bu içeriği faydalı buldu

Soru veya görüş bildirin

Soru ve görüşler

Ara