Kombi Arızaları ve Çözümleri

Alotesisat (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Kombi Arızaları ve Çözümleri

Kombi, günümüzde hem ısınmada hem de sıcak su ihtiyacımızı gidermede oldukça önemli bir sistemdir. Ancak, kombi arızaları görülebilmekte ve bunun kökeninde pek çok sorun yaşanabilmektedir. Kombiler çeşitli nedenlerle arıza koduna düşebilirler.

Kombilerde Görülen Arızalar:

Kombinin Çalışıp Isı Vermemesi

Bu tür bir sorunda öne çıkan pek çok neden olabilmektedir. Örneğin kombinin termostatı düşük derecede kalmış olabileceği gibi, kaloriferlere sıcaklığın gidebilmesini sağlayan ve dönüş hattında bulunan filtrede tıkanma görülebilir. Böyle bir sorun ile karşılaşıldığında filtreler, petekler, hatta boru hatları temizlenmelidir. Bunun haricinde vanaların kapalı olması da ısı vermesini engelleyeceğinden, hem giriş hem de çıkış vanalarının açık olmasına dikkat edilmelidir. Tüm bunlar bakılmasına ve düzenlenmesine karşın sorun çözülmemişse, teknik bir arıza olabileceğinden yetkili servisin çağrılması doğru olacaktır.

Kombinin Patlamalı Yanması

Kombinin yanması esnasında ufak da olsa gecikme olması dahilinde kombide gaz birikmesi görülecektir. Bunun akabinde de şiddetli bir yanma olmaktadır. Burada yapılması gereken şey derhal gaz ve çakmak ayarları kontrol edilmelidir. Eğer ki kombinin yıllık bakımları yapılırsa, bu tür sorunların önüne de geçilmiş olur. Yıllık bakımları yaptırabilmek adına da yetkili servisler yardımcı olacaktır.

Sıcak Suyun Açılması Halinde Peteklerin Çok Isınması

Kombide eğer ki sıcak su kullanımı esnasında peteklerde fazla ısınma gözleniyorsa, bunun sebebi sıcak su açıldığı zaman cihazın kalorifer kısmında kapatmayı tam olarak yerine getirememesidir. Normal şartlarda, musluğa gitmesi gereken su ile kalorifere gitmesi gereken su ayrılmaktadır. Ancak sorun dahilinde sıcak su akışında dengesizlikler olacak ve su ısınıp soğuyacaktır. Yine bu durumda yetkili servis gerekeni yapacaktır.

Peteklerin Üstünün Sıcak Altı Soğuk Olması

Kombi arızaları içinde  bir sorunda peteklerdeki sorundur. Böyle bir sorun ile karşılaşılmışsa, sebebi kombinin girişinde bulunan filtrelerde tıkama olabileceğinden kaynaklanıyor olabilir. Bunun haricinde peteklerde tıkanıklık varsa, kombide sıcak su kısmı ile kalorifer kısmını ayıran vanalarda sorun varsa yine bu tür sorunla karşılaşmak mümkündür. Bunun sonucunda peteklerde dengesiz bir ısınma gözlenebilir. Tesisatta da sorun yaşanabilme ihtimali olduğundan, böyle bir durumda yetkili servis gerekeni yapacaktır.

kombi arızaları

Kombinin Su Kaçırması / Akıtması

Böyle bir sorun ile karşılaşılmışsa, normalden fazla su sisteme pompalanmış olabilir. Normal şartlarda 1.5 bar olması gereken su basıncı yüksek olduğunda kombi su kaçırabilir. Kombinin sistemsel olarak tesisatında sorunlar olabilir. Örneğin hava tahliye borusu sıkıntıya girmiş olabilir, genleşme tankında sorun olabilir. Bu tür durumda, peteklerde hava olduğundan havayı nasıl boşaltıyorsanız, peteklerden bu yolla suyu boşaltmalısınız.

Kombinin Ses Yapması

Bu tür bir sorun ile karşı karşıyaysanız, kombinin fan motoru sorunlu olabilir. Aynı şekilde devir daim motorunda sorun olabileceği gibi, eğer cihazdaki suda hava varsa yine ses yapabilir. Bu tür durumda da yetkili servisten yardım istemek en doğrusu olacaktır.

Kombiden Sıcak Su Gelmemesi

Kombi çalışmasına rağmen sıcak su alınamıyorsa, su ısınmıyorsa, kalorifer sistemi ile musluktan gelecek olan su ayrışmasında bir sorun yaşanmış olma olasılığı yüksektir. Böyle bir durumda musluktan akacak su kalorifere verildiğinden sıcak su musluktan akmayacaktır. Yani, bu ayrışmayı yapacak olan üç yollu vanada bir problem var demektir. Aynı zamanda sıcak su hattı içerisinde farklı bir noktadan su karışıyorsa, özellikle kış aylarında olmak üzere su gereğinden fazla şekilde açılmışsa, yine musluktan sıcak su almak sorun yaratacaktır. Yetkili servisin yardımı ile kombideki sıcak su akmasını engelleyecek tüm bu sorunların önüne geçilebilir.

İçeriği faydalı buldunuz mu?
9.9 / 10
Birçok kişi bu içeriği faydalı buldu

Soru ve görüşler (2)

Kombi Arızaları ve Çözümleri hakkında yorumlar
 • 7 sene önce

  Protherm kombi f4 arızası veriyor

  Yanıtla -
  1. Merhaba Osman Bey;
   Prorherm kombilerde f4 hatası, kombiye gaz gelmediği anlamına gelir. Gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Gerekirse gaz vanasını açtıktan sonra kombiyi resetleyin.

   Yanıtla -

  Soru veya görüş bildirin

  Soru ve görüşler

  Ara