Peteklerin Altı Neden Isınmaz?

Alotesisat (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Peteklerin Altı Neden Isınmaz?

Peteklerdeki sorunlar pek çok insanın başına gelen tesisat problemlerinin başında gelmektedir. Özellikle de peteklerin üstü ısınsa da peteklerin altı neden ısınmaz diye gelen şikayetler oldukça fazladır. Bu durumun pek çok sebebi olabilmek ile birlikte, en önemli sebeplerinin başını filtrelerdeki tıkanıklık oluşturmaktadır. Bu filtreler temizlenmeden yeterince sıcak su randımanı sağlanmayacağı için, peteklerde dolanan suyun yeterli ısıyı verebilmesi de imkansızdır.

Peteklerin altı neden ısınmaz

Peteklerdeki Isınmama Sorunu Neden Kaynaklanır?

Aynı şekilde peteğin altı ısınmıyor ise bir diğer sebep de peteklerde tıkanıklık olabilmesinden kaynaklanmaktadır. Peteklerdeki tıkanıklık çeşitli yollar ile çözümlenebildiği gibi, herhangi bir sorunun üstesinden gelinemediği takdirde yetkili servislerden yardım istenirse, kısa sürede bu sorunun da üstesinden gelmek mümkündür.

Eğer ki peteklerin altı neden ısınmıyor diye düşünüyorsanız, bir diğer oluşabilecek problemden birisi de musluklardan akan sıcak su ile kalorifer peteklerine verilen suyun birbirinden tam olarak ayrılamaması olabilir. Hem musluktan akan suda hem de kaloriferde hissedilen sıcaklıkta dengesizliklerin yaşanmasına neden olan bu sorun, buradaki ayrışmayı sağlayacak olan üç yollu vananın arıza durumuna geçmesinden kaynaklanır.

Bulunduğunuz merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor diyerek hayıflanıyorsanız, sadece kendi kombinizden kaynaklanmıyor olabilir. Bu durumda merkezi tesisat sisteminizde bir sorun olabileceğini düşünüp, genel bir bakım yaptırmak doğru bir çözüm olacaktır.

Evinizdeki veya iş yerinizdeki kaloriferlerinizde petek altı ısınmıyor ise, hem enerji tasarrufu sağlayabilmek hem de kombinin zorlanmasından kaynaklanacak sorunlarda daha büyükleri ile karşılaşmamak için, kombinin bakımlarını düzenli olarak yaptırmak çok önemlidir. Düzenli şekilde bakım ve sorunlu bir durumda da onarım yapılmadığı takdirde, kaloriferin altı ısınmıyor diye zor durumda kalmanız işten bile olmaz.

Siz de peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz diye sorgulayanlardansanız ve bu tür problemlerle karşılaşmak istemeyenlerdenseniz, kombi ve petek bakımlarınıza dikkat etmeniz en doğru yol olacaktır. Böylelikle sorunlu bir sistemi düzeltmek için daha fazla efor, masraf ve zaman kaybetmek yerine, en baştan önlem alarak hemen her yönden daha kazançlı çıkabilirsiniz. Böylelikle siz ve sevdikleriniz, özellikle soğuk kış günlerinde konforunuzdan ödün vermemiş olacaksınız.

İçeriği faydalı buldunuz mu?
9.9 / 10
Birçok kişi bu içeriği faydalı buldu

Soru veya görüş bildirin

Soru ve görüşler

Ara