Peteklerde Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Alotesisat (Şirket Çalışanı)
Bu çalışana soru sor

Reglaj ayarı; kalorifer sisteminin daha verimli ısınmasını sağlamak amacıyla peteklerin vanalarını orantılı olarak açma kapatma işine verilen isimdir.

Reglaj ayarı için, herhangi bir tesisatçıya ihtiyacınız yoktur ancak kombiye olan uzaklığına göre peteklerin sıralamasını bilmeniz gerekir.

reglaj ayarı

Doğalgaz Petek Vanaları Nasıl Ayarlanır?

  • Öncelikle peteklerin kombiye olan yakınlık sıralamasını bilmeniz gerekir.
  • En çabuk ısınan petek kombiye en yakın petek olur her zaman.
  • Kombiden çıkan sıcak su ilk olarak en yakın peteğe gider ve sırayla bütün peteklere giden sıcak su, uzun mesafe nedeniyle kombiye en uzak peteğe gidene kadar ister istemez soğumaya başlar.
  • Kombiye en yakın olan peteğin vanası tamamen kapatılıp daha sonra çok az miktarda açılır.
  • Kombiye yakın olan ikinci peteğin vanası, ilk peteğin vanasından biraz daha fazla açılır.
  • Bu şekilde bütün peteklerin vanası ayarlanır.
  • Kombi en uzak olan peteğin vanası sonuna kadar açılır.
  • Peteklerin sıcaklıkları kontrol edilerek kalorifer petek vanalarını biraz daha açıp kısabilirsiniz.
  • Böylece reglaj ayarını tamamlanmış olur.

Reglaj Ayarı Alt Vanadan Mı Üst Vanadan Mı Yapılır?

Reglaj ayarının amacı sıcak suyu bütün peteklere eşit olarak dağıtmaktır. Reglaj ayarını, peteklerin alt vanasından veya üst vanasından yapabilirsiniz. Reglaj ayarının alt vanadan yapılması, peteğe gelen sıcak suyun petek içinde dolaştıktan sonra etki etmesi anlamına gelir. Ancak üst vanadan yapılması reglaj ayarının hemen etkisini göstermesi anlamına gelir.

petekler nasıl açılır

Petekler Nasıl Açılır?

Peteklerde vidalar gibi sol tarafa doğru açılır. Yani saat yönünün tersine çevrilerek açılır. Saat yönünde çevirerek yani sağa doğru da kapatılır.

Petek Alt Vana Ne İşe Yarar?

Peteklerde 2 adet vana bulunur. Bu vanalardan biri sıcak su girişi içindir, diğeri ise petek içinde soğuyan suyun çıkışı içindir. Üst vana sıcak su girişidir. Petek içinde dolaşarak soğuyan su ise alt vanadan çıkarak tekrar ısınmak üzere kombiye gider.

Petek Vana Ayarının Faydaları Nelerdir?

Peteklerin ayarlanmasının nedeni; kombiden çıkan sıcak suyun, ortamdaki bütün peteklerin eşit derecede ısıtmasını sağlamak içindir. Böylece en verimli ısı elde edilmiş olunur. Daha düşük doğalgaz faturası ile daha yüksek ısı elde edilmesi sağlanmış olur. Kombi pompasının daha az çalışarak yıpranması geciktirilmiş olunur.

Makine ile petek temizliği nasıl yapılır?

Ancak sadece reglaj ayarı ile tasarruf sağlamak mümkün değildir. Bunun için petek temizliği ve kalorifer tesisatının bakımına özen gösterilmelidir. 2 yılda bir yapılan petek temizliği sayesinde, kalorifer tesisatınızda suyun devir daimini zorlayan yabancı cisimler temizlenmiş olur. Ayrıca peteklerin dibine çöken tortularda temizlenerek, peteklerden en üst derecede verim elde edilmiş olunur. 2 yılda bir yapılması gereken petek temizliğini ihmal etmemelisiniz.

İçeriği faydalı buldunuz mu?
9.9 / 10
Birçok kişi bu içeriği faydalı buldu

Soru veya görüş bildirin

Soru ve görüşler

Ara